
2023 szept. 14.
Lépcsőtér avatás és textil-workshop
Évadnyitó eseményünkön felavatjuk a Lépcsőteret, a Lehetőségek tere második állandó művészeti installációját! 😍 (A Colonia Herbaria. Közös terek-növényi szubjektumok után, amely projekt kapcsán növények kerültek a térbe.)
Ennek a térelemnek a megoldására, amelynek elsődleges, funkcionális célja az emeleti szint biztonságos korlátjának létrehozása volt, Laci&Balázs (Hatházi László és Antal Balázs) képzőművészeket kértük fel. 2022 őszén egy ötalkalmas workshop keretében közösen hoztuk létre a Lépcsőteret, ami idén lett teljes a földszinti térelválasztó elem beépítésével.
Az avató eseményen a földszinti és emeleti részeken textil alkotásokkal egészítjük ki az ipari anyagokból készült installációt. Ebben segítségünkre lesz a Tangly Hands textil-újrahasznosítással és horgolással dolgozó csapata és Csapó Ida képzőművész, aki varrott női portrékat készít.
Gyertel el a Lépcsőtér avatására, csatlakozzatok a workshophoz, legyetek ti is részesei a tér alakításának és ismerjétek meg a Lépcsőtér alkotóit!
ℹ️ Időpont: 2023. 09.14, 16-20 óra között
Textil-workshopok: 16-19 óra között.
✉️ Jelentkezés: kozosseg@lehetosegeketere.hu címen 09.12-ig.
Kérünk, jelezd, ha ismersz és át tudsz adni másoknak valamilyen varró vagy kézimunka technikát, de akkor is nyugodtan csatlakozz, ha nincs kézimunka tapasztalatod!
Az alábbiakban olvashattok a Lépcsőtér koncepciójáról, alakításának folyamatáról, illetve az avató eseményen közreműködőkről.
🪜🔨 Laci&Balázs // Lépcsőtér
A lépcsőtér kialakításánál egy meglévő, funkcionális konstrukciót kellett kiegészítenünk: elsősorban egy biztonságos korlátot készíteni a Lehetőségek tere galéria szintjére.
Az volt az elképzelésünk, hogy úgy kerüljenek a szükséges új funkciók a térbe, hogy a földszint és emelet közötti átmenet önálló karaktert kapjon, ugyanakkor jól illeszkedjen a Lehetőségek tere meglévő belsőépítészeti kialakításához.
A galériát a földszinttel összekötő, zártszelvényből hegesztett lépcsővázat és a szerkezetre szerelt fenyőpalló lépcsőfokokat nem távolítottuk el, hanem köré építettünk egy levegős „lépcsőházat”. Mivel nem falakkal körül határolt vagy bedobozolt, különálló helyiséget hoztunk létre, az elválasztó elemekből létrejövő installációt Lépcsőtérnek neveztük el.
A felhasznált anyagok tekintetében nem gyártattunk új elemeket, hanem meglévő ipari anyagokat használtunk fel. Mindkét szinten a fém dominál, amely a két szintet így össze is kapcsolja; elsősorban alumínium és acél került beépítésre, a többi elem kiegészítés.
Az emeleten kezdtük a tér átalakítását, ahol a méretéből kifolyólag nem szerettünk volna térelválasztó falakat beépíteni, hanem áttetsző, átlátható térkomponáló elemeket kerestünk. A korlát megépítéséhez egy olyan rendszert hívtunk segítségül, amely korunk egyik megszokott építészeti eleme: előregyártott építési állványelemeket alkalmaztunk. A főleg csövekből és bilincsekből álló konstrukció megjelenésében könnyű szerkezetnek hat, ugyanakkor masszív és biztonságos építmény. Az így kapott minimalista szerkezetet tovább fejlesztettük egy szintén az építőiparban használatos anyaggal, a vakolás rögzítéséhez használt ún. drivit hálóval, amelyeket kiszabás után kézzel varrtak az állványcsövekhez a workshop résztvevői. Az erős varrott háló biztonságot nyújt a leesés ellen, a vízszintesen rögzített csőelemhez ülve kényelmesen neki lehet dőlni. Emellett transzparenciájával jól kiegészíti a levegős szerkezetet.
A földszinten felhasznált perforált alumínium tábla egy vízvágó műhelyből került a Lehetőségek terébe. Egyike volt azoknak a tábláknak, amelyek már használhatatlanok további vágásra. A perforációk változatossága, ritmusa miatt alkamas arra, hogy térelválasztóként működjön. A padlóhoz való rögzítését szintén egy talált forma segítségével oldottuk meg: az alumínium öntő műhelyében ilyen tömbökként tárolják az anyagot. Az aranytömbök formáját idéző, kidolgozatlan formák rögzítik a táblát a padlóhoz.
A workshopokon a résztvevőknek lehetőségük volt változatos anyagokkal és eszközökkel dolgozni, modellezni a teret, részt venni a csövek méretre vágásában, a rögzítésben, az anyagok kiszabásában és a varrásban. Arra törekedtünk, hogy mindenki elképzelései teret kaphassanak a szerkezetek tervezésében és megvalósításában.
🖼️ Csapó Ida
Eredetileg újságíró vagyok, és nagy öröm számomra, hogy életem harmadik harmadában rátaláltam az igazi szenvedélyemre, a képzőművészetre, amellyel 2013 óta foglalkozom. Sok helyen sokféle módszert, technikát tanultam, sok tanárnak lehetek/vagyok hálás a megosztott tudásáért. Elvégeztem egy 2 éves OKJ-s festőművészeti tanfolyamot is, de már korábban is sejtettem, hogy nem csak festésztettel szeretnék majd foglalkozni.Elég hamar rájöttem, hogy a vegyes technikák, a sokoldalú, kevéssé használt képgrafikai módszerek vonzanak. Mindig rajongtam a papírokért, bármilyenek is legyenek azok. A ruhaanyagok, a textilek, illetve a varrás, a hímzés is jelen volt az életemben. Így először magától adódott a kollázs, ennek szemlélete is, aztán a textillel való munka. Kezdő alkotóként vágyunk a saját stílus idővel történő kialakulására. Jómagam a jelenleg meghatározó alkotói stílusomat 2019 tájékán találtam meg. Vonzódom a vonalakhoz is, ezért kezdtem textileken varrógéppel és kézzel varrni ún. cérna portrékat példaértékű nőelődeinkről, illetve családi fotókról. A papírhímzés a másik különleges technika, ami nagy kedvencem.
🪡 Tangly Hands
A Tangly Hands egy textiles csapat, melyet hárman alkotunk: Fruzsi, Kriszti és Hanna. Barátságunk, textiles beállítottságunk és természetbarát felfogásunk formált minket csapattá. Különböző technikákat alkalmazva hozunk létre installációkat, valamint fenntartható termékeket és ruhadarabokat. Leginkább horgolunk, hímzünk és makramézunk, de szívesen kísérletezünk más eljárásokkal is. Csapatunk célja, hogy alkotásaink létrejöttét önkifejezés és kísérletezés határozza meg, illetve hogy a hagyományos technikákat új kontextusba helyezzük. Makramé installációink általunk kedvelt, ugyanakkor a kötő iparban hulladékként keletkező szélvágatból készülnek. Ez az újrahasznosított anyag és a makramé tökéletesen alkalmas nagyméretű felületek létrehozására, ugyanakkor a csomózott felületek és a vastag, egyenetlen fonalak egyfajta játékos hangulatot kölcsönöznek az elkészült felületnek.
Facebook esemény: ITT