Mikropark „ki/bejárás”

16:00 - 17:30
Esemény
helyszín | Práter 63

Rendhagyó tárlatvezetések a Molnár Ferenc tér felőli parkolósávban megvalósult Mikroparkban Árva Judit művészettörténésszel

Időpontok: 2023. november 8. és november 22., 16.00-17.30

November 8-án és november 22-én, 16 órától rendhagyó tárlatvezetésre kerül sor a Lehetősége tere előtti Mikroparkban! A Mikroparkot idén szeptember 21-én avattuk fel; kinézetének, elrendezésének tervezése csakúgy, mint az ide kerülő növények kiválasztása közösségi-részvételi workshopok keretében zajlott. Előbbi Lőrincz Áron formatervező moduláris rendszerével, utóbbi Árva Judit művészettörténész és Gosztola Kitti képzőművész művészeti koncepciója mentén öltött formát. A tárlatvezetés során egyaránt hangsúly kerül a kontextusra, a tervezési folyamatra és a növényi konstrukcióra, a Colonia Herbaria Ferus koncepcióra, illetve annak „előzményére”, a Colonia Herbaria. Közös terek – növényi szubjektumok projektre is.

Míg a Práter 63 első, állandó művészeti installációja, a Colonia Herbaria a szobanövényekre és szobanövény-kultúrára fókuszált, a Mikroparkba adaptált, kültéren megvalósult koncepció a városi térben saját jogon létező növényekre helyezte a hangsúlyt. A növények tekintetében általában – kül- és beltéren egyaránt – az esztétikai és hasznossági szempontok érvényesülnek, melyek kritikai megközelítése és újraértelmezése mindkét esetben elengedhetetlen volt számunkra. A Mikroparkot egyfajta esettanulmányként kezelve olyan növények beültetését és “átmentését” tűztük ki célul, amelyek marginalizált helyzetbe kerültek, kitaszítottá váltak; név szerint a gyomnövényeket.

A gyom vagy gaz megnevezés nem rendszertani kategória; azokat a növényeket nevezzük gyomoknak, amelyek az emberi akarattal ellentétesen, nem ott és akkor nőnek, ahol és amikor azok kívánatosak. A gyomok fokmérője tehát az emberi szándék, minden, ami azzal nincs összhangban, károsnak és kiírtandónak bélyegzett. A gyom megnevezés helyhez is kötött: ami a városi térben vagy kertekben gaznak számít, azokon kívül, így például a réteken, mezőkön igényelt és vágyott növényzet. A kontroll az elnevezések terén is megjelenik, hiszen a nem nemesített növények nevei gyakran a “vad” előtaggal rendelkeznek; ezért is adaptáltuk projektünk címébe a “ferus” (vad, barbár, civilizálatlan, műveletlen) latin kifejezést.

A „ki/bejárás” során a résztvevők betekintést nyerhetnek a projektek hátterébe, folyamatába és módszertanába, illetve a Mikroparkban és a Práter 63 tereiben megjelenő „növényi identitások” nyomaira, amelyek hol a közreműködők igényeinek, vágyainak, hol az őket ért előítéleteknek adnak hangot.

Várunk minden érdeklődőt!

A Mikropark a Rév8 Zrt. és a Lehetőségek tere együttműködésében, a 2022-es Józsefvárosi részvételi költségvetés keretében valósult meg.